Lag 6

Välkommen till lag 6!

Arbetslag 6 består av 6a, 6b, 6c och 6d. Våra klassrum är på första våningen i A-huset.

Läxhjälp: på måndagar 14.15-16.15 finns det möjlighet för eleverna att få hjälp med läxor och skolarbete i Gröna rummet.

Vi påminner er vårdnadshavare att gå in i "Min barnomsorg" och fliken "Familjeuppgifter" för att uppdatera era adress- och telefonuppgifter.

Läxa engelska (SvEn-gruppen) till torsdag 18 oktober: Träna på att berätta om din favoritmånad och årstid - se papperet.

Läxa svenska SVA-gruppen till fredag 5 oktober: Läs ut boken "Trasdockan" Skriv upp minst fem nya/svåra ord i skrivhäftet.

Läxa i franska till tisdagen den 23 oktober:

Kunna från svenska till franska (helst även stava)

En bok                                un livre

En pärm                              un classeur

Ett pennfodral                     une trousse

En miniräknare                   une calculette

En bläckpenna                   un stylo-bille

Ett sudd                              une gomme

Ett gem                               un trombone

En pennvässare                 un taille-crayon

En blyertspenna                 un crayon

En linjal                               une règle

Spanska Katarina 
Test tisdag 23 oktober, v. 43, kapitel 1-4 
Att-kunna-lista 
·         Man “har” ålder, alltså använder ordet har=tener. Ex. Tengo diez años = jag har 10 år (direktöversatt)/jag är 10 år (god svenska). 
·         Småord: más, y, de, a, también 
·         Ord så man kan: 
§      Presentera sig 
§      Fråga vad någon annan heter 
§      Säga hur gammal man är 
§      siffror 
§      Var man bor 
§      Favoritsport/färg 
§      Dialogfraser (när man möts) 
§      Gratisord
 

 

Länk till Skolverkets sida om Nationella prov (provdatum)

 

Mentorer i arbetslag 6

Anders Friström (AFR) anders.fristrom@stockholm.se
Johanna Thulén (JTH) johanna.thulen@stockholm.se
Kristoffer Karnik (KKA) kristoffer.karnik@stockholm.se
Mikael Ohlsson (MOH) mikael.ohlsson@stockholm.se
Sara Tobiasson (ST) sara.tobiasson@stockholm.se
Sofia Solman (SSO) sofia.solman@stockholm.se

Övriga undervisande lärare

Sandra Hilberth (SHI) sandra.hilberth@stockholm.se 
Ginnie Taylor (GDA) ginnie.dahlin@stockholm.se
Klara Granath (KGR) klara.granath@stockholm.se
Lena Ringmar (LRI) lena.ringmar@stockholm.se
Tina Nordén (TN) christina.norden@stockholm.se
Anna Lindgren Wahlgren (ALW) anna.lindgren@stockholm.se

Solhemskolans exp.: 08-508 412 81

Klubben: 08-508 412 72

Dela:
Kategorier: